pátek 18. července 2025

Než sa na mňa zosypú vedci a akademici...

 


...ktorí náhodou čítajú moje poviedky, prosím berte na vedomie, že mi je jasné, že bakteriofág nikdy nemal, nemá a pre všetko na svete dúfam, že nikdy nebude, mať schopnosť ovplyvniť/prepísať DNA bytostí komplexnejších než baktérie. To, čo som si vymyslela, je čisto možné vďaka mágii, ktorá prestupuje svetom nesmrteľných. 

Pre tých, ktorí by sa zaujímali o skutočnú podstatu tejto nanajvýš zaujímavej entity medzi organizmami žijúcimi na našej drahej planéte, tu je vedecké vysvetlenie existencie a schopností bakteriofága:


Slovo bakteriofág pochádza z gréčtiny a znamená „žrút baktérií“. V skutočnosti ide o vírus, ktorý napáda výlučne baktérie – nie ľudské bunky, nie huby, ani živočíchy. Bakteriofágy (skrátene fágy) sú prirodzenou súčasťou ekosystému a vyskytujú sa všade, kde existujú baktérie: v pôde, vo vode, dokonca aj v našich črevách.

Vedci odhadujú, že na planéte Zem je až 10³¹ bakteriofágov, čo je viac ako počet všetkých hviezd vo vesmíre.

Takže nie, neboli vytvorené umelo, aj keď tak naozaj vyzerajú, a sú výsledkom prirodzenej evolúcie.

 

Pod mikroskopom bakteriofág pripomína mimozemskú vesmírnu konštrukciu:

·   Hlava v tvare ikosaédera (20-stenný mnohosten) obsahuje genetickú informáciu (DNA alebo RNA),

·        Krk a chvostová štruktúra slúžia na pripojenie k baktérii,

·  „Nohy“ (nazývané chvostové vlákna) rozpoznávajú konkrétny typ baktérie a ukotvia sa na jej povrch.




 

Mechanizmus pôsobenia fága vyzerá nasledovne:

 

1.   Rozpoznanie cieľa – fágy sú extrémne špecifické; každý typ napáda len určitý druh baktérie.

2.    Pripojenie – chvostové vlákna sa zachytia o povrch baktérie.

3. Injekcia DNA/RNA – fág vstrekne svoju genetickú informáciu do baktérie.

4.    Preprogramovanie – fágová DNA prevezme kontrolu nad bunkovými mechanizmami baktérie.

5.    Replikácia – baktéria začne vyrábať stovky kópií vírusu.

6.  Lýza (roztrhnutie bunky) – novovzniknuté fágy roztrhnú bunkovú stenu baktérie a uvoľnia sa do okolia.

Jedna infekcia tak dokáže zničiť jednu baktériu, a proces sa opakuje exponenciálne – ako biologická zbraň, ktorá sa sama množí.



A prečo je fág dôležitý hlavne pre medicínu v dnešnej dobe? Ako všetci vieme, masívne využitie antibiotík spôsobilo, že vznikajú tzv. superbaktérie, odolné voči všetkým druhom dnes známych liekov, plus aj bežné baktérie sa stávajú odolnými. Odhaduje sa, že eventuálne budú všetky antibiotiká neúčinné.

Fág predstavuje prirodzený a cielený spôsob liečby prakticky bez vedľajších účinkov a škodlivých následkov. Každý fág sa dá špecificky naprogramovať na jeden konkrétny problém a ak je problémov viac, doslova by sa len namiešal koktejl viacerých fágov. Výskum je v plnom prúde, aj keď nie plne podporovaný z finančnej stránky. Môžeme si klásť otázku, nakoľko sa doň zapoja farmafirmy, ak sa fág ukáže ako jednorazové riešenie chronických aj smrteľných ochorení. Pretože ako všetci vieme – vyliečený pacient je stratený zákazník. Ale to je diskusia na inú tému.

 

To ale nie je všetko. Fág by hypoteticky mal veľmi široké využitie:

·  Bakteriofágy môžu byť použité aj na dekontamináciu potravín – napríklad odstránenie Listeria monocytogenes z mäsa a syrov.

·     Existujú aj „inteligentné fágy“, ktoré možno geneticky upraviť tak, aby neslúžili len na ničenie baktérií, ale aj na detekciu choroboplodných zárodkov.

·   Fágová DNA môže byť tiež nosičom pre génovú terapiu – dodanie správnej genetickej informácie do špecifických buniek.

 

Ako to ale býva, každá minca má dve strany. Ak sa fág aj začne hromadne využívať, štáty budú musieť začať prepisovať svoju legislatívu a započať nový druh regulácie medicínskych výkonov. Je tiež možné, že ľudské telo na fága zareaguje a tiež si vytvorí imunitu a táto liečba dopadne ako antibiotiká. Plus, fágy nie sú univerzálne. Na každý problém by musel byť naprogramovaný nový fág, s prihliadnutím na špecifické mutácie baktérií.

 


Môže byť teda bakteriofág využitý ako biologická zbraň?

Nie, a už určite nie v podaní, aké vidíme v poviedke V ďalšom živote.

Na druhej strane ale nepodceňujem zlovôľu mocných tohto sveta, ktorí by ochotne siahli po cielenej možnosti útoku, ktorý by sa neobrátil proti nim. Napríklad útok, v ktorom bude fág namierený len proti špecifikám vybraného etnika, alebo akýchkoľvek menšín nevyhovujúcim „štandardom“.

 

Aby som teda uzavrela túto tému – čokoľvek vedecké, na čo narazíte v mojich poviedkach, je s veľkou pravdepodobnosťou upravené mojou fantáziou a ak vás niečo zaujme, overte si to cez dôveryhodný zdroj. Aj keď často píšem vysvetlivky podobné tomuto príspevku, nie vždy pojmem všetko. Preto máte moju plnú podporu v pochybnostiach a otázkach :-)


Ak ste sa cez celý článok dostali až sem, ďakujem za vašu pozornosť a prajem vám všetkým krásny víkend!


8 komentářů:

  1. Ahoj Alex, maš moj obdiv ako sa Ti dari využivať aj vedecke fakty vo svojich pribeho a krasne ich so svojou užasnou fantaziou nakobinujes ako potrebujes :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Klobúk dole, ˇďakujem za informácie,

    OdpovědětVymazat
  3. Děkuji za vysvětlení vždy žasnu jaké máš encyklopedické znalosti a krásně je zakomponuješ do svých příběhů a my se pak nevědomky taky dostaneme k takovým informacím o kterých bychom si určitě sami od sebe nepřečetli či vyhledali.

    OdpovědětVymazat
  4. Děkuji za vysvětlení vždy žasnu jaké máš encyklopedické znalosti a krásně je zakomponuješ do svých příběhů a my se pak nevědomky taky dostaneme k takovým informacím o kterých bychom si určitě sami od sebe nepřečetli či vyhledali.

    OdpovědětVymazat
  5. Děkuji, svět v mikroskopickém měřítku je také velmi zajímavý🤍

    OdpovědětVymazat
  6. Úplně jsem se vrátila do lavice na hodiny biologie. Ještě teď vidím, jak di kreslím obrázek bakteriofágů do sešitu 😅.
    Mně se moc líbí, jak využíváš informace a přizpůsobuješ si je pro svůj svět, dokážu se tak líp vžít do celého stvořeného vesmíru. Ze stejného důvodu mám ráda třeba autora James Rolins, protože míchá vědecké a historické fakty s nadpřirozenem. A stejně jako ty, nejen ve stylu "puf" magie, ale vždy s nějakým vysvětlením.

    OdpovědětVymazat